Gymnázium Křenová se aktivně snaží prosadit v programu Erasmus+. V rámci těchto snah jsme letos na jaře přivítali dvě zahraniční výpravy.
V březnu k nám zavítala skupina deseti studentek a studentů spolu se dvěma učitelkami z chorvatského města Slavonski Brod. Na své odborné škole se věnují převážně programům zaměřeným na ekonomii, přesto se s nadšením zapojili do pestré nabídky všeobecných předmětů, které nabízíme na našem gymnáziu. Navštívili Kateřinskou jeskyni v Moravském krasu i ekologické centrum Kaprálův Mlýn, vytvořili si vlastní trička a vyzkoušeli si řadu fyzikálních a chemických pokusů. Celý týden strávili v úzkém kontaktu se třídou 4.A, jejíž výuku pravidelně navštěvovali, aby se mohly navázat bližší vztahy mezi studenty. Návštěvu naši hosté velmi ocenili. Jedna z reakcí to shrnula výstižně: „Doporučil/a bych to všem – prožít něco nového, zdokonalit si angličtinu, poznat nové přátele a jinou kulturu.“ Doufáme, že kontakt se školou ze Slavonského Brodu bude pokračovat a že jim budeme moci návštěvu v příštím roce oplatit v rámci našeho podaného projektu.
Pohled studentky 4.A Adély Dokoupilové: Celý týden pro mě byl zajímavou zkušeností. Nikdy předtím jsem se takového projektu v angličtině neúčastnila a tak jsem měla zprvu strach, jaké to bude. Teď toho ale ani trošičku nelituji, protože jsem si našla kamarády a mimo jiné mě to také posunulo v jazyce. Během celého týdne buď probíhal normální rozvrh, v některých hodinách jsme byli spojeni s Chorvaty, anebo jsme měli přímo specifický program. V pondělí po obědě v rámci vyučování jsme šli Chorvatům ukázat Brno a myslím si, že díky této příležitosti jsme se i více sblížili, takže jsme s nimi zůstali i odpoledne po škole. V úterý jsme pro ně měli připravené prezentace o našem školním systému a o české kultuře, což pro ně bylo zajímavým zpestřením. Tím, že tento týden nebyl až tak formální, měli jsme i ve škole příležitost se více seznámit a ve čtvrtek večer jsme se sešli a šli společně nakupovat do Vaňkovky.
Druhá návštěva proběhla v dubnu, kdy k nám přijeli tři učitelé ze školy IES Hiponova z městečka Montefrio poblíž Granady – konkrétně učitelka angličtiny, ředitel školy a školní inspektor. Jejich cílem bylo sledovat výuku našich učitelů a inspirovat se interaktivními metodami a využitím digitálních nástrojů. V rozhovorech s vedením školy i s pracovnicí České školní inspekce se snažili hlouběji porozumět našemu systému vzdělávání. Srovnávání bylo oboustranně zajímavé a podnětné. Hosté například obdivovali zodpovědnost našich studentů a míru svobody, kterou jim díky tomu můžeme poskytovat. Těší nás, že jsme v mezinárodním srovnání měli co nabídnout.
Všem hostům samozřejmě s hrdostí ukazujeme nejen naši školu, ale i krásy Brna – a máme radost, když jsou návštěvníci jihomoravskou metropolí okouzleni.
Letos jsme také znovu podali projekt zaměřený na mobility učitelů. Rádi bychom navštívili partnerské školy ve Španělsku a Turecku, kde bychom se mohli inspirovat novými metodami a seznámit se s tamní školní praxí. Zároveň plánujeme vyslat jednoho zástupce školy na kurz do Helsinek, zaměřený na poznávání finského vzdělávacího systému a podpory, kterou poskytuje studentům i učitelům.