22. 4. 2019

Cena Bronislavy Müllerové pro Jakuba Zikmunda

V pátek 12. dubna proběhlo v Dietrichsteinském paláci slavnostní vyhlášení vítězů soutěže o Cenu Bronislavy Müllerové. Jedním ze 4 letošních oceněných byl i student našeho gymnázia Jakub Zikmund.

Tuto soutěž každoročně vyhlašuje Vzdělávací nadace Jana Husa, instituce, která vznikla v 80. letech minulého století ve Francii a Velké Británii s cílem podporovat svobodné vzdělávání a kulturu v naší zemi v době totalitního režimu. Jednou z těch, kteří se zasloužili o naplňování těchto cílů, byla i Bronislava Müllerová. Vedla takzvané bytové semináře, které umožňovaly určité vzdělání lidem, jimž tuto možnost tehdejší režim upíral. Na její počest proto Vzdělávací nadace Jana Husa nabízí studentům možnost zúčastnit se literární soutěže, jejímž ústředním tématem je svoboda. V letošním roce se měli studenti inspirovat textem Johna Locka Dopis o toleranci. Jakubova práce s názvem O toleranci nejen náboženské zaujala porotu, složenou zejména z učitelů filosofie a členů správní rady nadace, natolik, že ji zařadila mezi čtyři nejlepší texty letošního ročníku soutěže.

Blahopřejeme!

Autor: Libor Cupal