19. 12. 2023

Žaneta Marvanová

Překladatelská soutěž

Na začátku listopadu u nás proběhlo školní kolo překladatelské soutěže, kterou od roku 2015 pravidelně vyhlašuje Univerzita Palackého v Olomouci. Soutěž se dokonce těší partnerství s německou akademickou výměnnou službou DAAD a Mezinárodní organizací Spojeného království pro kulturní vztahy a příležitosti pro vzdělávání British Council a koná se pod oficiální záštitou české Jednoty tlumočníků a překladatelů.
Překlad jednoho publicistického a jednoho uměleckého textu z cizího jazyka do češtiny si vyzkoušeli studenti angličtiny, francouzštiny, němčiny a ruštiny. Soutěžící museli zachovat věcnou přesnost a stylovou přiměřenost vůči originálu, ale hodnotila se také jazyková správnost a stylistická obratnost výsledných českých textů. Fakultní kolo proběhne v pátek 5. ledna a zúčastní se ho soutěžící ze středních škol z celé republiky. Z každé školy postupují vždy dva studenti nebo studentky za jednotlivé jazyky.

V překladu z anglického jazyka nejlépe obstáli:

1. Adéla Šamšulová, 3. B
2. Adéla Borkovcová, 5. A
3. Ondřej Zelina, 4. C

V překladu z francouzštiny zvítězili:
1. Marek Boček, 3 .D
2. Karolína Šanderová, 3. D
3. Adam Ryšavý, 3. D

V překladu z němčiny se na prvních třech místech umístili:
1. Tomáš Daniel Novotný, 5. A
2. Patrik Sukovatý, 6. A
3. Pavel Bártek, 3. B

V překladu z ruského jazyka se nejlépe umístili:
1. Barbora Holasová, 4. D
2. Sára Prosecká, 3. D
3. Petr Obšel, 3. D

Všem srdečně gratulujeme a postupujícím do Olomouce přejeme mnoho štěstí!

Autor článku: Žaneta Marvanová