30. 6. 2005

Výměnný pobyt v Sheffieldu – červen 2005

Výměnný pobyt v Sheffieldu byl pro mě novou životní zkušeností. Dříve bych o Angličanech řekla, že jsou chladní a drží si určitý odstup. Když jsem je ale poznala blíž, musela jsem změnit názor. Téměř všichni byli velmi přátelští a milí, především „moje“ rodina se o mě starala opravdu vzorně. Nejvíc mě ale překvapilo přijetí na sheffieldské radnici. Starosta i jeho žena byli moc příjemní i veselí a chovali se k nám jako k nějaké vzácné návštěvě. Bylo to neuvěřitelné.     Anglie mě okouzlila hlavně svou přírodou. Krajina je v okolí Sheffieldu opravdu krásná. Bydlela jsme v pěkné čtvrti, kde každý domek měl svou zahrádku a všude bylo plno zeleně. Zastávky autobusů byly ale dost daleko.     A co by se dalo vytknout? Snad jen to, že angličtí studenti se nebyli schopni domluvit, často jsme na ně čekali a jejich způsob přecházení silnic mimo přechod byl občas nebezpečný.     Nejvíc se mi líbila návštěva starosty, Laser Quest, návštěva univerzity (The University of Sheffield) a výlet do Yorku. Myslím, že angličtí studenti mají větší výběr studijních oborů na vysokých školách a také se klade důraz na to, aby studovali především to, co je opravdu baví.     Pobyt v Sheffieldu byl plný nezapomenutelných zážitků a moc se mi tam líbilo.

Moje dojmy a zážitky z týdenního pobytu v Sheffieldu

Čas strávený v rámci jazykového pobytu v Sheffieldu je utvářen mozaikou zážitků a dojmů, ze kterých bych vybrala několik nejpůsobivějších momentů:     · můj první let letadlem a permanentně zalehlé uši     · zajímavé poměry v rodině včetně nepořádku ve většině místností     · jídelní zvyky Angličanů, málo nápaditý jídelníček (samé tousty a ryby s pomfrity)     · dochvilnost Angličanů při odjezdech – půlhodinka sem tam nehrála roli     · narozeninová party 80-letého dědečka, při níž jsem měla možnost hovořit s množstvím jeho stejně mladých gratulantů a také absolvovat půlnoční večeři (ryba s pomfrity)     · nádherná příroda v okolí Sheffieldu, zelené louky plné telat, hříbat a ovcí     · starobylý York v lehkém dešťovém oparu     · nádherné zahrady v Chatsworthu     · výuka sebeobrany na půdě univerzity     Platí rčení „jiný kraj, jiný mrav“. Trochu mě ale zarazila organizace akce – naši kamarádi s námi nejezdili po pamětihodnostech, protože museli chodit do školy. Gwen se učila každý večer na zkoušky, které měla právě těchto 14 dní.     V Anglii se mi moc líbilo a jela bych tam za rok znovu.

Šárka Řezáčová 3.D