14. 4. 2023

Žákovská výměna ve Stuttgartu 28.3. - 1.4. 2023

Neues Gymnasium Leibniz ve Stuttgartu je partnerskou školou našeho gymnázia již několik let. Ani letos tedy nesměl chybět vzájemný výměnný pobyt a my jsme byli moc rádi, že jsme se mohli stát jeho součástí. Výměny se zúčastnilo celkem sedm dívek a čtyři kluci ze třídy 2.B a také tři zájemkyně z 4.A. Všichni jsme se těšili na to, až si procvičíme naši znalost němčiny v praxi a až poznáme nová místa i nové lidi. V pondělí 27.3. ráno jsme měli odjíždět z brněnského nádraží. Situaci však zkomplikovala avizovaná stávka v dopravě na německé straně, a proto se nám odjezd posunul až na následující ráno. Po několika přestupech a dvanácti hodinách cesty jsme dorazili v úterý večer na stuttgartské nádraží. Následovalo srdečné přivítání s německými vrstevníky, a pak už se každý z nás odebral do příslušné německé rodiny, u níž bydlel následující dny. Ve středu jsme se dopoledne sešli ve škole. V jedné ze tříd jsme se krátce všichni představili a snažili si zapamatovat jména všech účastníků. Němečtí učitelé si pro nás také připravili kvíz o Německu, Bádensku-Württembersku a dalších zajímavostech. Pak jsme použili U-Bahn a přemístili se do stuttgartské radnice, která má např. starý, ale stále funkční výtah, tzv. paternoster. Následovala procházka s průvodkyní, která nám představila centrum města s hlavními pamětihodnostmi. Po obědě jsme zavítali do Muzea iluzí, kde bylo možno zkoumat mnoho optických klamů a kde jsme také nafotili nespočet fotek. Společný program jsme zakončili návštěvou jedné z dominant Stuttgartu - televizní věže. Z více jak dvou set metrové výšky jsme tak zakusili překrásný výhled na město a širé okolí. Čtvrteční ráno odstartoval prudký déšť, ale to nás nezastavilo před výletem do Heidelbergu, historického města s nejstarší univerzitou v Německu, vzdáleného asi 100 km od Stuttgartu. Zde nás němečtí žáci provedli městem a u každé památky vyfotili hromadné selfie. Odpoledne, kdy se nám už počasí vyjasnilo, nás čekala prohlídka překrásného heidelberského zámku s průvodcem v angličtině. Na zámku se mj. nachází také největší sud na víno na světě. Pátek dopoledne jsme trávili v partnerském gymnáziu. Nejdříve jsme se zúčastnili ranního vyučování, potom následoval workshop ve slam poetry se zkušeným performerem v tomto oboru. Hodně jsme si potrénovali své slohové tvůrčí schopnosti i mluvený projev. Odpoledne jsme se podívali do Mercedes-Benz muzea. V několikapatrové moderní budově jsme si mohli prohlédnout krásné ,,mercedesy“ od nejstarších až po ty nejnovější modely. Večer nás čekal ještě rozlučkový večírek, který se skvěle vyvedl a v doprovodu českých a německých písní jsme naučili naše německé kamarády i tradiční českou polku. První dubnový den pro nás znamenal rozloučení s našimi přáteli i jejich rodinami a my jim poděkovali za úžasně obohacující pobyt. Jedenáctihodinová cesta vlakem zpět do Brna proběhla hladce a nejoblíbenější deskovou hrou se během ní stala „Výbušná koťátka“. Za těchto několik dnů v Německu jsme si všichni procvičili němčinu, naučili se pár nových slovíček, ochutnali tradiční i méně tradiční německé jídlo, viděli zajímavé památky, zjistili jsme, jak se žije v normální německé domácnosti, ale především se seznámili se spoustou skvělých lidí a užili si plno zábavy. Za všechny účastníky výměny bych chtěl poděkovat německým učitelům, paní Rymes a panu Pantermehlovi, za připravený program, a také našim učitelům, panu Rybnikářovi a paní Koryčánkové, kteří nás během pobytu doprovázeli. Všichni už se moc těšíme, až v červnu stuttgartští žáci zavítají do Brna!

Jiří Sukovatý, 2.B