5. 10. 2023

Přírodovědná exkurze do ZOO Lešná a do Živé vody v Modré

Úterý 26. září nebyl pro třetí ročníky naší školy obyčejným dnem, kdy zasedly do svých lavic. Místo toho se vydaly objevovat, srovnávat a pozorovat naše bližší i vzdálenější předky ve vývojové linii do jedné z nejkrásnějších ZOO v České republice v Lešné u Zlína. A že bylo na co se dívat. Krmili jste někdy rejnoky přímo ze svých dlaní? Jejich sametové hlavy se míhaly kolem okrajů akvária s takovou dychtivostí, že to vytvářelo dojem rozbouřeného moře. Zažili jsme koupání slonů. Na obrovském území, kde se mohli volně pohybovat, měli možnost nejen se vyválet v bahně, ale následně se ve velkém rybníce potápět a cachtat s takovou radostí, že jsme při jejich pozorování zapomínali, že jsou v uzavřené ZOO a ne volně ve své domovině. Každý účastník zájezdu si mohl najít svůj zážitek. Někdo stanul na dlouhou chvíli u tučňáků a pozoroval jejich hravé dovádění.Jiný se dojal u pelikánů, jejichž vznešený klid a postoj na cestě, kterou udivení návštěvníci procházeli, byl nezapomenutelný. Občas se někdo dotknul jejich pírek na hlavě, aby si dokázal, že jsou skuteční. Poutníci zmoženi dlouhým putováním po krásných zahradách, které byly tematicky laděné (největší nadšení asi vzbudila japonská zahrada), si posedali na lavičky. Se svačinou v ruce se obdivovali výhledu na všudypřítomné sochy zvířat, které se tak umně proplétaly s živými zvířaty, že si jeden nebyl jist, zda sleduje živé krokodýly uprostřed jezírka nebo jejich skulptury. Teprve po chvíli návštěvník zjistil, že za nízkým plůtkem se jedna ze soch tiše zvedla a bez jediného šplouchnutí se ponořila do modré temnoty. Myslím, že tato zoologická zahrada se vymyká standardním představám klec, zvíře a cedulka a je to trend, který by měl být následován, protože návštěva se stává zážitkem z objevování. Na zpáteční cestě byla plánovaná ještě jedna zastávka, a to v Modré u Uherského Hradiště, kde je expozice nazvaná Živá voda. Byl zde vytvořen unikátní biotop rybníka. Jeho bohatství člověk pochopí, až když sestoupí do netypického akvária ve tvaru podvodního tunelu. Proč netypického, netradičního? Protože v akváriu se obvykle nachází ryby, zde se však do něj dostávate vy, abyste mohli ryby z blízka pozorovat. Chvílemi se v tunelu člověku zdá, že je to přesně naopak. Právě ryby zvědavě připlouvají a sledují návštěvníky. Téměř se zdá, že jsme pro ně atrakcí my. Velké téměř dvoumetrové vyzy nejsou jedinou podívanou. Chovají zde velké kapry, boleny, candáty, štiky a u dna se člověk může setkat s velkým sumcem. Myslím, že tato podívaná byla velkým zážitkem. Kdo se vynořil z hlubin, mohl se projít ještě po dřevěné stezce a prohlédnout si rodinku praturů, která je chovaná hned vedle rybníka. Myslím, že nakonec každý, kdo odcházel od autobusu, si musel říct, že tento den poznal mnoho krásného a že stojí za to krásy přírody objevovat.